Hotel Villa
česky english français german

Krásy tajemna

 

   Jistě mi dáte za pravdu, že takové tajemno může být krásné. Milovníci Lovecrafta, Poea nebo Jaroslava Foglara mi to jistě potvrdí. Než se dostanu ale k tajemství v díle Karla Šafáře, tak několik informací a postřehů, které žádným tajemstvím nejsou, ale rád bych je tu pro pořádek uvedl. Letos by oslavil 85. narozeniny. O to víc jsme rádi, že ho můžeme ve Ville připomenout a po téměř dvanácti letech se potěšit jeho dílem. Jsou autoři, kteří jakoby se báli uhnout ze své vyšlapané cestičky. Karel Šafář mezi ně určitě nepatří. Dnešní výstava nabízí z velké části jiného výtvarníka, než ta minulá. Už proto je dobře, že se zde znovu setkáváme s jeho tvorbou.

Narodil se 28. května 1938 v Rychnově nad Kněžnou a zemřel 10. února 2016. V letech 1953 až 1957 studoval na Vyšší škole umělecko-průmyslové v Praze. Než začal v roce 1965 navštěvovat Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, pracoval jako reklamní výtvarník a bytový architekt v Karlových Varech. Školu, kde navštěvoval ateliér knižní ilustrace Karla Svolinského a později Zdeňka Sklenáře, dokončil v roce 1971. Už zde se projevil jeho mimořádný kreslířský talent, který ale rozhodně není žádným tajemstvím a dnes máme jedinečnou možnost ho obdivovat.

Možna více, než jeho pedagogové, na které nedal nikdy dopustit, ho ovlivnily jeho cesty do Nepálu a Indie, kde měl v Dillí i svou první samostatnou výstavu, a později do Mongolska. Ty se mu staly inspirací na celý život. V Indii navíc působil i jako profesor na státní univerzitě v Benáresu. Vyučoval zde, jak jinak, kresbu a grafiku. Jeho díla jsou nejen v Národní galerii, ale vlastní je i řada dalších státních institucí a spolků. Například Kancelář presidenta republiky, Ministerstvo kultury či Česká společnost Sherlocka Holmese, abych jmenoval alespoň některé. Nesmím zapomenout ani na Spolek sběratelů a přátel ex libris. Tvorba těchto drobných grafik patřila mezi významnou část jeho díla, za které posbíral i několik ocenění. Z jeho tvorby se těší samozřejmě i spousta spokojených milovníků výtvarného umění po celém světě. Ostatně po dnešku k nim můžete patřit i vy.

 

Teď se ale obraťme k slibovanému tajemství Karla Šafáře.

Nabízí se hned v několika podobách.

Pro mne bylo do nedávna tajemstvím, že ač jako malý prodělal dětskou obrnu, hrál první ligu ve stolním tenise. To svědčí o jeho mimořádné urputnosti, která se projevuje ostatně i v celém díle neustálou snahou o adekvátní zpracování umělcových představ.

Tajemný může být pro někoho už původ ateliéru Karla Šafáře. Byla to hasičská zbrojnice. Ještě dnes si v něm můžete rozsvítit původní garážová světla. A ta vám osvětlí další tajemství — co je v těch složkách, které zde zůstaly po autorově odchodu?

Je tam například kresba mongolských plání, kde nám autor napoví a my se můžeme pouze dohadovat, co je v těch jen naznačených dálkách. Komu se z nekonečných mongolských dálav zatočí hlava, může se ponořit do nitra indické džungle v akvarelu hýřícím barvami. Kdo by se bál, že narazí na tygra, může se v jiných deskách zaposlouchat do tajemného ticha stoletých velikánů v arboretu v Luži.

V neposlední řadě tu máme tajemství hodné starých mistrů. Jak a hlavně čím realizoval některé svoje grafiky malované kyselinou, které jsou zde zastoupeny Královskou cestou. Jistě mi dáte za pravdu, že i ta působí sama o sobě trochu tajemně. Stejně jako mnohé další grafiky, jejichž častým motivem je Praha. Jsou pojednané už tradičněji, ale nesou rovněž stopu jeho osobitých technik.

A konečně — co je na obraze je tajemství, říkala výtvarnice a spisovatelka Daisy Mrázková. A i toto tajemství tu máte možnost odhalovat. K tomu vám přeji spoustu odvahy a obrazotvornosti.

 Bohuslav Šír

 

Hotel Villa
Hotel Villa, Okrajní 1, 100 00 Praha 10
tel: +420 274 777 717     e-mail: reservation@hotel-villa.cz     mapa     GPS: 50°4'52.84"N,14°28'55.43"E     mapa stránek     © Hotel Villa     maxell-cz     k4design
Hotel Villa