Hotel Villa
česky english français german

      Vzpomínka a

       živá přítomnost

      (grafické listy vydané K. Žižkovským)


 
 

 

Výstava proběhla ve dnech   

22. června - 31. srpna 2023

 

 

Vzpomínka na vernisáž:

         
         

 

Úvodní slovo k vernisáži:

 RNDr. Karel Žižkovský

 

Vzpomínka a živá přítomnost

 

         Dovolte, abych se vrátil do minulosti a vyprávěl vám jeden příběh. Vždy jsem toužil vydat grafický list s akademickým malířem, vynikajícím profesorem Zdeňkem Sklenářem. Navázal jsem kontakt a v jeho ateliéru kousek od galerie Hollar škemral, prosil, naléhal a já nevím co všechno, aby pan profesor vytvořil list s hudební tématikou. „Přinesu kámen do ateliéru, vše zařídím v tiskárně v Říční ulici, zaplatíme honorář“, ale Zdeněk Sklenář řekl posvátnou větu: „Ne, já už jsem všechno vykonal, nemaluji a nedělám grafiku, ale skleničku vína si s vámi vždycky rád vypiju.“ Dodnes na ten hovor vzpomínám, a uvědomuji si spolu s biblickým Kazatelem, že je čas žít, milovat, bojovat a radovat se, i vydávat knihy a zahajovat výstavy.

         A tak dnešní zahájení devadesáté výstavy v hotelu Villa v průběhu šestnácti let bude závěrečné. Je čas zmlknout a vzpomínat. Vzpomínat na přátele, kteří zde vystavovali a už nejsou mezi námi, vzpomenout na Oldřich Kulhánka, jehož grafické listy jsme mohli obdivovat na té první legendární výstavě, vzpomínat na příjemné večery u sklenky vína, vzpomínat na všechny hudebníky, kteří svým uměním zpestřili každé zahájení, vzpomínat na nové přátele, jež jsme zde ve Ville potkali. Nebudu jmenovat všechny umělce o nichž jsem se snažil vyprávět příběhy jež nám je měly přiblížit, abychom pochopili jejich umělecké dílo. Snad se mi to občas podařilo a pokud ne, pak se omlouvám.

         Byla to pro mě zajímavá dobrodružství navazovat kontakty, navštěvovat ateliéry, vybírat z jejich tvorby to, co vás diváky mělo přesvědčit o jejich talentu. Pak už jen instalace, příprava úvodního slova, trocha trémy, občasné zakoktání a váš potlesk. Pokud byl spontánní, měl jsem radost, že jsem vás oslovil a potěšil. Pokud byl slabší, přemýšlel jsem, co jsem „zvoral“, ale už tu byla další výstava a nový umělec a nová série grafických listů či kreseb. Ani na této poslední, tedy mnou zahájené poslední výstavě nemohu vystavit všechny autory, které jste zde v průběhu let poznali, a tak jsem se rozhodl pro malé ohlédnutí do minulosti našeho vydávání grafických listů s hudební tématikou a vybral několik autorů, jejichž listy mám rád a připomínají mi tuto báječnou dobu. Daniela Benešová, Hana Čápová, Vladimír Komárek, Karel Šafář, Jimmy Janíček, to jsou jména autorů, jejichž tvorbu zde uvidíte. K nim jsem připojil grafické listy, na nichž grafici reagují na mé milované autory knih, které mě oslovily. Všechny je na výstavě najdete, během tří let jich vzniklo právě deset. Nikomu nedávám přednost, každý má své neopakovatelné kouzlo a jistě potěší i vás sběratele a milovníky kvalitního umění. Z nostalgie jsem přidal několik lístků s přípisem mého jména a jeden grafický list připomínající má klukovská léta, věnovaný mým kamarádům z klubu „Rychlých šípů“ pana Foglara, jehož čistotu slova jsem obdivoval.

         A to je všechno. Vzpomínky i přítomnost. Víno jsme s panem profesorem Sklenářem rádi popíjeli ve vinárně na Národní třídě, později v malé vinárničce v Seifertově ulici na Žižkově, kde pan profesor přešel na fernet, který si míchal se sodou a při tom mi vyprávěl o umění, české avantgardě, o cestě do Číny, jež poznamenala jeho styl malby, o svých studentech, jímž byl vynikajícím rádcem a přítelem. A většinu těch studentů jsme s Milanem Stupavským vystavili v této galerii.

         Je čas zmlknout, a tak děkuji vám všem za krásné přátelství, dnešnímu muzikantovi Jiřímu Hlaváčovi za báječnou muziku, Milanovi, že to se mnou po celou dobu vydražel, a dost…

Hotel Villa
Hotel Villa, Okrajní 1, 100 00 Praha 10
tel: +420 274 777 717     e-mail: reservation@hotel-villa.cz     mapa     GPS: 50°4'52.84"N,14°28'55.43"E     mapa stránek     © Hotel Villa     maxell-cz     k4design
Hotel Villa