Hotel Villa
česky english français german

Předvánoční jermark

Grafické listy z nakladatelství KGB

 

 

 

 

  

Výstava proběhla ve dnech   

3. listopadu - 31. prosince 2016

  

Vzpomínka na vernisáž: 

 

 

Úvodní slovo k vernisáži:

 

 RNDr. Karel Žižkovský

 

Jak se maluje muzika

V našem nakladatelství s honosným názvem KGB (žádná levárna, stačí si přidat k písmenům patřičná slova, zní to velice přijatelně) tedy „Kniha, Grafika, Bibliofilie“, jsme začali na přání společníka Josefa Runštuka vydávat zajímavé grafické listy s hudební tématikou. Grafické listy vznikaly postupně a k jejich realizaci jsme vyzvali kolem šedesáti předních výtvarníků, o čemž svědčí i dnešní výstava. Nejsou zde všechny vydané grafické listy, některé už skončily ve sbírkách sběratelů, ale vybraný soubor stále dokazuje pečlivý výběr tématiky, tedy hudebních opusů, a zároveň kvalitu jednotlivých listů. Většina umělců se svého námětu zhostila výtečně a grafické listy jsou jejich vyznáním k převážně klasické muzice.

         Všichni výtvarníci při realizaci uplatnili jejich oblíbenou grafickou techniku, a tak vznikl pestrý soubor, v němž najdeme všechny významné grafické techniky od suché jehly přes lept či barevný lept až k barevné litografii. Každý list je tedy nejen vyznáním umělce, ale i reprezentací jeho tvorby. Ten kdo měl štěstí, získal do své sbírky všechny grafické listy a může se těšit kolekcí, v níž najdeme tančící Španělku, smutnou Madame Butterfly, Venuši rodící se z mořských hlubin či bludného Holanďana na lodi mrtvých. Někteří umělci zůstali nejen věrni realitě, ale zpracovali i námět naprosto přesně, tak jak jim to zvolené hudební téma dovolovalo. Jiní zvolili symboliku a to tenkrát, když vzdávali hold jednotlivým hudebním skladatelům, ale všichni se snažili odevzdat reprezentativní dílo, které svědčí o jejich dovednosti a vysoké umělecké kvalitě.

         Dnešní výběr, přesto že není úplný, stále nabízí půvabné grafické listy, o jejichž hodnotě nelze pochybovat a které jsou vynikající vizitkou jejich tvůrců. Téměř všechny autory jste poznali na výstavách v těchto hotelových prostorách a některý list už možná znáte právě z vystavených autorských souborů. Úmyslně jsem nejmenoval žádného umělce a to hned z několika důvodů: předně bych někoho snad opomněl a pak, jak již bylo řečeno, většinu tvůrců jste mohli v této galerii vidět a tak nabízím malou soutěž pro všechny přítomné. Ten kdo zjistí jména autorů, jejichž grafickou tvorbu jsme zde nevystavili, a první mi to ohlásí, získá zdarma prémii jednoho z těchto autorů.

         Přeji vám příjemný předvánoční večer, krásný poslech Country kapely, rychlé rozluštění zadané otázky, šťastnou ruku při výběru grafických listů; nízké ceny jsou jen do vyprodání zásob a v novém roce na shledanou při vernisáži 56. výstavy. Pokud se divíte, že jsem neřekl, jak se maluje muzika, tak doporučuji pečlivé sledování všech vystavených prací a určitě to sami pochopíte.

Hotel Villa
Hotel Villa, Okrajní 1, 100 00 Praha 10
tel: +420 274 777 717     e-mail: reservation@hotel-villa.cz     mapa     GPS: 50°4'52.84"N,14°28'55.43"E     mapa stránek     © Hotel Villa     maxell-cz     k4design
Hotel Villa