Hotel Villa
česky english français german

 

Dlouhá cesta do ráje

Ivana Lomová

 

 

 

Výstava proběhla ve dnech   

6. září - 31. října 2018

 

Vzpomínka na vernisáž:

Hotel Villa  

 

 Úvodní slovo k vernisáži:

 

 RNDr. Karel Žižkovský

Na cestě do ráje

 

         Každý člověk se brzy po narození, sotva vrávoravě ujde pár krůčků, vydá na cestu, která by jej měla dovést do pomyslného ráje: štěstí, bohatství, rodina, cestování, pohoda, láska či klidné bytí bez zjevného utrpení. Také autorka dnešní výstavy Ivana Lomová se na takovou cestu vydala po narození v Praze, 22. listopadu 1959. Mládí, příjemné? Neptal jsem se, ale mládí už je takové. Studium na Českém vysokém učením technickém, obor architektura ukončila v roce 1983 a vlastně chtěla být malířkou, ilustrátorkou, grafičkou, jen osud a ta poněkud klikatá cestička jí k té vysněné tvorbě přivedly z jiné strany. Místo Uměleckoprůmyslové školy absolvuje techniku, kde se naučila vidět prostor takový jaký je a později tuto zkušenost uplatní při realizaci svých obrazů. Ale jak dál, vždyť přeci ráda kreslí a projekty ji příliš nepřitahují? Začíná nabízet své obrázky různým nakladatelům i vydavatelům časopisů a postupně se dostaví úspěch. Kreslí a její kresby jsou zajímavé, nepostrádají vtip, vyvážený humor a často přecházejí až v grotesku, která plně vystihuje její pocity. Desítky obrázků pro dětské čtenáře nakreslila do časopisů Mateřídouška, Ohníček, Sedmička, Čtyřlístek, další ilustrace vyzdobily zajímavé knižní tituly nakladatelství Albatros či Lidové nakladatelství a cesta k obrazu je otevřená!

         Obrazy tvoří samostatnou kapitolu tvorby Ivany Lomové a jsou svým způsobem provokující: realita, vycházející z fotografického podkladu, kterou díky své výjimečné citlivosti, s níž vnímá okolní svět, převádí na plochu plátna tak pravdivě jak to cítí a vidí kolem sebe. Žánrově bohatý svět. Portrét je vystřídán krajinou skrývající tajemství, kavárna s osamělým hostem nutí k zamyšlení a koupelna dovoluje nahlédnout do intimního světa, v němž žena nabízí své půvaby. Takový je obraz a ten mě provázel od samého vstupu do světa, v němž žije, pracuje, tvoří umělecká díla a znovu a znovu vstupujeme na cestu vedoucí k onomu předurčenému cíli. Skotská krajina, vzrušující pohled do temnoty lesa a šálek báječně vonící kávy. Tady začíná jeden den, kdy otevřené šuplíky nabízejí grafické listy, které budou vybrány na výstavu v prostorách hotelu Villa. List za listem putuje na podlahu, na níž vzniká zajímavá mozaika, jakýsi obří komiks sestavený z dvaceti litografických listů výrazné barevnosti. Najdeme tu dívčí válku, jež nás provokuje oním zběsilým pobíháním. Mořské „Vlny“ příjemně šumí a chladí vzduch tropického dne žhnoucího za zataženou roletou tam venku na ulici. „Kravaťáci“ mi připomněly jednoho bývalého prezidenta, úsměv na tváři vykouzlil motiv s vtipným názvem „Pokus o stojku“. Představil jsem si sám sebe, jak zvedám neschopné nohy k obloze a raději jsem upil trochu té voňavé tekutiny, kterou jsem zpočátku odmítal ze strachu, že Ivana Lomová uvaří “jakousi kávu“. Ale ona přinesla šálek voňavé radosti, která mě potěšila stejně jako všechny ty listy, které jsem postupně vybíral a připravoval pro výstavu. Nezapomněl jsem ani na cestu „Vzhůru“ či „Básnýřku“, jejíž půvaby zachycené citlivou rukou Ivany Lomové určitě potěší všechny diváky na dnešní výstavě.

         Hotovo, vše je vybráno, káva vypitá a mně nezbývá než se zamyslet nad litografickými listy Ivany Lomové. Grafiku, opět žánrově pestrou a zachycující člověka v pohybu i ten kouzelný „Skotský les“ začala tvořit mnohem později než obraz a přesto, že je námětově podobná, přece jen má své specifické vlastnosti: je kresebně více uvolněná, mizí ona fotografická přesnost a nabízí více prostoru pro záznam budoucího děje. O kvalitě nelze pochybovat, Ivana Lomová jinak pracovat nedovede, o čemž svědčí její členství v Spolku českých umělců grafiků Hollar od roku 1996, kde získala i významné ocenění za grafickou tvorbu.

         Jsme u cíle, ne tak Ivana Lomová; do rajské zahrady sice už zvědavě nahlédla v roce 2006 a 2007, kdy na svých obrazech zachytila šťavnatou džungli i člověka či jeho stín, stopu v onom nedotčeném čistém prostoru, ale RÁJ? Ten určitě na významnou umělkyni stále čeká, ale teď je tu báječný svět i přes veškeré chyby zaviněné člověkem, a možnost malovat, kreslit i graficky se realizovat pro potěšení svoje, přátel i všech milovníků umění, k nimž patříte i vy, dnešní návštěvníci galerie Villa. Díky autorce Ivaně Lomové i vám za účast, vydejte se na cestu, která zatím vede jen kolem vybraných listů, a ráj? Na ten je přeci opravdu času dost!

Hotel Villa
Hotel Villa, Okrajní 1, 100 00 Praha 10
tel: +420 274 777 717     e-mail: reservation@hotel-villa.cz     mapa     GPS: 50°4'52.84"N,14°28'55.43"E     mapa stránek     © Hotel Villa     maxell-cz     k4design
Hotel Villa